example
בימים אלה אנו תקווה שהינך בטוב וכך גם כל הקרובים לך. לצד הקשיים של השבועות האחרונים של חיים ועבודה בצל הקורונה, יש עשייה רבה והתפתחויות מעניינות אצלנו שהיינו רוצים לשתף אותך בהם.
המוטו של הפקולטה, משפט בעולם משתנה, מעולם לא היה רלבנטי יותר. הפקולטה מובילה מבין הפקולטות למשפטים בישראל בחשיבה מחדש על כל מישורי הפעילות והעשייה שאנו נדרשים להם – הוראה, שינוי חברתי ומחקר – והתאמתם למציאות החדשה שנוצרת למול עינינו.
לימודי משפטים בעולם משתנה
השינוי הדרמטי ביותר במישור של הלימודים הוא המעבר להוראה מקוונת בכל הקורסים שלנו. כל המרצים – פנימיים וחיצוניים, מקומיים וזרים, צעירים ומבוגרים – עברו ללמד מרחוק. מעורר גאווה ומרגש לראות את הסגל שלנו מתגייס לכך, לומד כלים חדשים ומתאים את ההוראה למדיום החדש.
גם הסטודנטים/יות מגלים/ות את היתרונות בלמידה מרחוק ומועצת הסטודנטים עובדת אתנו בצמידות ובמסירות מעוררת התפעלות על מנת להבטיח שהמעבר להוראה מקוונת יהיה מיטבי ולמציאת פתרון ראוי לקיום בחינות.
ד"ר פאינה מילמן סיון, מרצה בכירה לדיני עבודה, סיפרה על המעבר להוראה מרחוק:
"אני אוהבת לשמו על קשר עין על התלמידים, לוודא הבנה ולנהל שיח בכיתה. עם זאת נהנתי משיתוף הפעולה אין ספק שמדובר בחוויה שונה"
גם בתארים המתקדמים שלנו עברו ללמידה מקוונת והסטודנטים/יות בתוכנית במשפט מנהלי-אזרחי פתחו את הסמסטר עם כב' נשיא בית המשפט העליון (בדימוס) ד"ר גרוניס בקורס "המשפט הישראלי: ארבעים שנות שינוי":
מחקר בעולם משתנה

כמי שעוסקים בימי שגרה בשינויים שהעולם החדש והטכנולוגיה מביאים אלינו, באופן טבעי אנו מובילים את המחקר ששינויי עידן הקורונה מביאים עמם. למטה מופיעות מספר דוגמאות מתוך העשייה העניפה של הסגל שלנו.


מרכז מינרבה לשלטון החוק במצבי קיצון של הפקולטה למשפטים בחיפה עוסק במגוון ההיבטיים הקשורים למצב שנוצר בעקבות פרוץ משבר הקורונה ובשל המשבר הפוליטי שאנו חווים מזה זמן וביתר שאת בימים אלה. המרכז מציג באופן שוטף מחקרים עכשוויים בהקשרים אלה וממשיך בפעילותו גם בתקופה זו.

http://minervaextrelaw.haifa.ac.il/index.php/he/home-heסיוע השב״כ בהתפשטות מגיפת הקורונה ושלטון החוק

במרכז לסייבר משפט ומדיניות, עקבו אחר תקנות שעת חירום (תקש"ח) לאיכון סלולרי על ידי השב"כ כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. בשני פרסומים קצרים הצביעה פרופ' ניבה אלקין-קורן על הסכנה שבשימוש בתקנות אלה, לא רק לשלטון החוק אלא גם להצלת חיים ולבריאות הציבור. הטענה היא ששימוש כוחני באמצעים דרסטיים, ללא הסכמה ציבורית רחבה באמצעות ביקורת פרלמנטרית וביקורת שיפוטית, עלול לצמצם את הציות בקרב הציבור, לעודד חתרנות ומרי אזרחי, להרחיב שלא לצורך את החיכוך עם גורמי אכיפת החוק דווקא בעת חירום

Niva Elkin-Koren, The rule of law in the time of coronavirus outbreak, The Internet Policy Review March 18, 2020.


Niva Elkin-Koren, Judicial review of digital tracking measures in coronavirus outbreak, The Internet Policy Review, March 18, 2020.

מחקר קודם של פרופ' ניבה אלקין-קורן ופרופ' מיכל גל, שהתפרסם בכתב העת של ביה"ס למשפטים של אוניברסיטת שיקגו, הצביע על הקשר בין הפגיעה בפרטיות כאשר המדינה עושה שימוש במידע שנאסף על ידי גורמי ביניים וחברות תקשורת, לבין יעילותם של האמצעים.  ראו:

Niva Elkin-Koren and Michal S. Gal, The Chilling Effect of Governance-by-Data on Data Markets, 86 University of Chicago L. Rev. pp. 403-431 (2019).


בתי משפט מקוונים

בנוסף, בקרוב צפוי להתפרסם מחקר אמפירי של פרופ' ארנה רבינוביץ-עיני (במשותף עם ד"ר אביטל מנטוביץ') המשווה הליכים המתקיימים בבתי משפט מקוונים להליכים דומים המתקיימים בבתי משפט מסורתיים, פנים אל פנים. המחקר מצא שהבדלים בתוצאות ההליכים המסורתיים שהיו מותאמים לגיל ולגזע של הצדדים להליך נעלמו עם המעבר להליך מקוון. בימים אלה, מתבצע מחקר המשך על תפיסות משתתפים בהליכים מקוונים ובהליכים מקבילים המתקיימים פנים אל פנים לגבי הוגנות ויעילות הליכים אלה. עם התפרצות מגפת הקורונה, הוחלט לבחון אם יש לכך השפעה על האופן שבו צדדים תופסים הליכים משפטיים מקוונים.

קישור להרצאה שנתנה פרופ' רבינוביץ'-עיני בנושא לפני ימים אחדים בזום בבתי משפט שונים בארה"ב:

https://getmatterhorn.com/webinar-materials-outcome-disparities-in-the-age-of-online-courts/

ענייני השעה הציבוריים עומדים אף הם לנגד עיני הסגל שלנו. פרופ' דני בן אוליאל פרסם לאחרונה מאמר שדן בסוגיית העברת ראש ממשלה תחת כתב אישום מתפקידו בהישענו בחלקו האחד על גזירה לא שווה להלכות שנקבעו בעניין העברת נבחרי ציבור מכהונתם בהינתן ייחוד תפקיד ראש הממשלה ובחלקו האחר על פיתוח רעיונות תורת-משפטיים שטרם עוגנו בהלכות העוסקות בסוגיות אלה ובהם הרחבת דוקטרינת הדמוקרטיה המתגוננת בפני שחיתות וניתוח מידת אנטי-חברתיות עבירת נבחר הציבור בהתבסס על כלי ניתוח של המשפט הפלילי.


שלטון החוק

דניאל בן אוליאל,  העברת ראש ממשלה תחת כתב אישום מתפקידו, משפט וממשל, כ״א(1) (2020) (התקבל לפרסום).

מחקרו של פרופ' (אמריטוס) יוסף אדרעי עוסק במעמדו החוקתי והמשטרי המיוחד של חוק התקציב, כמקרה בוחן למודל המציע מדרג של חוקים. המחקר המקיף בנושא עתיד להתפרסם בספר נאמן בעריכת פרופ' א' ברק.

העשייה הקלינית שלנו בעולם משתנה
הקליניקות המשפטיות שלנו, אשר גם בימי שגרה עובדות קשה, אינן נחות לרגע. ביום חמישי האחרון (26 למרץ) הגישה הקליניקה עתירה דחופה לבג״ץ (יחד עם האגודה לזכויות האזרח) בדרישה כי סניפי הבנקים יהיו פתוחים ביום ראשון (29 במרץ) על מנת לאפשר למקבלי הקצבאות, אשר רבים מהם אינם בעלי כרטיס אשראי, למשוך את קצבתם במזומן. סגירת מרבית סניפי הבנקים לקבלת קהל, יחד עם השבתה של התחבורה הציבורית, עלולה היתה למנוע מאנשים שחיים בעוני את צרכיהם הבסיסיים ביותר. בעקבות העתירה המפקחת על הבנקים הודיעה כי סניפי הבנקים ייפתחו עבור מקבלי הקצבאות בימים ראשון ושני. לקריאה על פעילות נוספת…
הקליניקות האחרות עוסקות אף הן בקידום זכויות אדם בימי קורונה וזאת לצד הפרויקטים הרגילים שלהן: הקליניקה לפמיניזם משפטי מסייעת לנשים נפגעות אלימות להוציא צווי הגנה מרחוק (מבלי להגיע לבית המשפט); הקליניקה לזכויות אדם פנתה לפרקליטות הצבאית בדרישה להשתמש באמצעים טכנולוגיים על מנת להבטיח את זכותם של עצורים ונאשמים בבתי המשפט הצבאיים לפגישה עם עורך דין ולנוכחות בבית המשפט; הקליניקה למשפט, טכנולוגיה וסייבר פנתה יחד עם ארגונים נוספים לראש הממשלה בדרישה לקבל מידע לגבי השימוש באמצעי עיקוב דיגיטליים, ולמשרד הבריאות בנוגע לצילום הרציף המתבצע בחדרי הבידוד בבתי החולים, עליו אין שליטה מתוך החדרים; הקליניקה ליישוב סכסוכים תערוך גישורים אונליין וקיימה סדנת גישור למרכז  אנשים עם מוגבלות; והקליניקה למשפט ומדיניות חינוך פנתה בדרישה דחופה לשר החינוך להורות לכלל בתי הספר לחדול מגביית תשלומי הורים בעבור שירותים שאינם ניתנים בפועל, לאחר שקיבלה פניות לפיהן בתי הספר דורשים מהורים להמשיך לשלם תשלומי הורים, פנתה להמשיך בלימודים לילדים חולים ופנתה בדרישה למשרד החינוך להנגיש שירותים מקוונים לאוכלוסיות ללא אמצעים (הישובים הלא מוכרים, מזרח ירושלים, מבקשי מקלט ועוד)
אירועים בעולם משתנה
מטבע הדברים, נאלצנו לדחות לפי שעה מספר ארועים שאמורים היו להתקיים בפקולטה, אולם השקנו סדרת ארועים על המשפט בימי קורונה שמתקיימים בפורמט של "וובינאר" (כנס מקוון) בפלטפורמת זום. 

דמוקרטיה בימי קורונה
האירוע הראשון התקיים בשבוע שעבר ועסק ב"דמוקרטיה בימי קורונה". האירוע התקיים למחרת החלטת בג"צ הדרמטית בעניין יו"ר הכנסת ועסק גם בסמכויות החדשות לאיכון של אזרחים על ידי השב"כ, שנועדו למנוע את התפשטות המגיפה. הארוע היה מרתק והשתתפו בו למעלה מ-900 איש(!) אתם/ן מוזמנים/ות לצפות בו בקישור הבא: https://drive.google.com/file/d/1DW5DxWaVVnD5Ya3v_l1LEByCUiLogLyK/view?fbclid=IwAR2yDCJvmvIcjPTytXFJjqymQjUcnUEk0OKWXn1xpkkN4XChfUtpjhRh0BM

סולידריות בימי קורונה
האירוע השני בסדרה התקיים ביום שלישי ה-31/3/20 ועסק ב"סולידריות בימי הקורונה."
הוובינאר עסק באתגרים ובהזדמנויות לסולידריות חברתית שמציבה מגפת הקורונה ובחן את ההסדרים המשפטיים, הקיימים והנעדרים, שמשחקים תפקיד בהקשר זה.

גברים ונשים בימי קורונה
ביום ראשון ה-5/4/20 יתקיים אירוע שלישי שיעסוק ב"גברים ונשים בימי הקורונה." באירוע זה נבחן סוגיות דוגמת הפרדה מגדרית בבידוד, הבדלים בשכיחות המחלה בקרב גברים ונשים, התמודדות עם אלימות במשפחה במצב של הסגר ביתי ועוד. ההזמנה תועלה לאתר ולפייסבוק של הפקולטה בקרוב.
רישום לשנת הלימודים הבאה 
הרישום לשנת הלימודים הבאה נפתח לכל התארים – תואר ראשון, תוכניות התואר השני במשפטנים והתוכנית שלנו לתואר שני ללא משפטנים. השנה, הרישום לתואר הראשון עומד בסימון ביטולה של בחינת הפסיכומטרי של חודש אפריל והפקולטה שלנו, כמו אחרות, נערכת עם אפיקי קבלה חלופיים. לקריאה נוספת…
 
למעשה, הפקולטה למשפטים בחיפה היתה חלוצה במיסודם של אפיקים כאלה, לנוכח ההכרה שציוני הבגרות והפסיכומטרי אינם מספקים ניבוי מיטבי להצלחה בלימודי משפטים. על כן, יש לנו כבר אפיקי קבלה המתבססים על מבחן התאמה המדמה מבחנים במשפטים ומסלול של קבלה על תנאי, הנקרא מסלול אופק (של מי שקיבל ציונים גבוהים בשלושה מקצועות חובה בסמסטר הראשון של שנה א). השנה סיימנו בהצלחה מחזור ראשון של מסלול אופק ובשנה הבאה נרחיב את המסלול עם אפשרות לקבלה ללא פסיכומטרי לאור הצלחת המסלול בסינון מועמדים טובים.
המנהל בעולם משתנה
הסגל המנהלי של הפקולטה,  נאלץ לעבוד בהיקף מצומצם במסגרת הסדרי ההעסקה שהושגו. מובן שהעשייה שתוארה כאן לא היתה מתאפשרת ללא התגייסות ועבודה קשה מצד הסגל המנהלי.
העבודה ממשיכה גם מרחוק ואף ישיבות הצוות ממשיכות להתקיים בעולם משתנה - בזום
לנוכח המצב, התגייס הסגל האקדמי להקמת קרן סולידריות עבור חברי/ות הסגל המנהלי.
נשמח אם תהיו אתנו בקשר ותעקבו אחרינו בפייסבוק שלנו: https://facebook.com/HaifaLaw
 ובאתר הפקולטה: http://law.haifa.ac.il/index.php/he/
בשבוע הבא יוצאת הפקולטה לחופשת הפסח וכולנו תקווה שנחזור למציאות אחרת לאחר החופשה.
באיחולי בריאות וחג שמח
 
משפטים חיפה. משפט בעולם משתנה. עכשיו יותר מתמיד.

צרו דפי נחיתה באמצעות inwise - שיווק בענן לעסק שלך